Fenningerová získala zlato v obrovskom slalome, Vlhová 30.

13.02.2015 Celý región

Vail 12. februára (TASR) - Rakúšanka Anna Fenningerová získala na 43. MS v alpskom lyžovaní druhú zlatú medailu. Po triumfe v super-G nenašla premožiteľku ani v obrovskom slalome, v technicky najnáročnejšej disciplíne zvíťazila v americkom Vaile suverénnym spôsobom s náskokom 1,40 s pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou. Tretia skončila so stratou 1,49 s Švédka Jessica Lindellová-Vikarbyová. Slovenskú reprezentantku Petru Vlhovú klasifikovali na 30. pozícii so stratou 6,53 na víťazku, v 2. kole si polepšila o päť priečok.

Slovinka Tina Mazeová nevyužila šancu na zisk štvrtej medaily. Líderka celkového poradia Svetového poradia skončila piata a nevyrovná rekordný zápis Nóra Lasseho Kjusa, ktorý ako jediný vybojoval na jednom šampionáte cenný kov vo všetkých piatich disciplínach. Fenningerová si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už po prvom kole, v ktorom predviedla brilantnú jazdu a usadila sa na čele s výrazným náskokom 81 stotín pred krajankou Michaelou Kirchgasserovou.

Francúzka Tessa Worleyová pochovala šance na obhajobu titulu zo Schladmingu už v 1, kole, keď za Fenningerovou zaostala o 2,40 s a zaradila sa na koniec prvej dvadsiatky. Napokon obsadila 13. miesto. Hneď za ňou skončila Američanka Lindsey Vonnová, ktorá po vypadnutí v pondelňajšej kombinácii nevyužila šancu na reparát. Líderka priebežnej klasifikácie obrovského slalomu vo Svetovom pohári Rakúšanka Eva-Maria Bremová nedokončila prvé kolo.

Fenningerová mala po zlatom double veľkú radosť. "Je to fantázia. V druhom kole som spravila veľkú chybu a keď som videla v cieli na svetelnej tabuli, aký mám veľký náskok, nemohla som tomu uveriť. Zlato z obrovského slalomu si veľmi cením," citovala agentúra APA slová Fenningerovej, ktorá vyrovnala zápis ďalšej Salzburčanky Alexandry Meissnitzerovej. Tá zaknihovala zlatý double na MS 1999.

Mazeová bola v cieli sklamaná. "V druhom kole bola už trať trochu rozbitá. Nedalo sa s tým už nič robiť, Anna zajazdila v prvom kole neuveriteľne, dodalo jej to veľa sebavedomia. V druhom kole som sa dopustila príliš veľkého počtu chýb, najmä v dolnej časti trate."

Výsledky obrovského slalomu žien:
1. Anna Fenningerová (Rak.) 2:19,16 (1:08,98-1:10.18), 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +1,40 (1:10,68-1:09,88), 3. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) +1,49 (1:09,88-1:10,77), 4. Tina Weiratherová (Lichr.) +1,55, 5. Tina Mazeová (Slov.) +1,74, 5. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,75, 7. Kathrin Zettelpvá (Rak.: +2,05, 8. Mikaela Shiffrinová (USA) +2,57, 9. Maria Pietilaová Holmnerová (Švéd.) +2,68, 10. Sara Hectorová (Švéd.) +2,80...30. Petra VLHOVÁ (SR) +6,53 (1:12,98-1:12,71)